AVX Corporation SR655E105MARTR1
SR655E105MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR655E105MARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR655E105MARTR1.pdf
Availability of SR655E105MARTR1
QUANTITY
SR655E105MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR655E105MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR655E105MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR655E105MARTR1
Related LinksSR655E1, SR655E105MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR655E105MARTR1 Details Description
Related parts for SR655E105MARTR1
FIXED IND 390NH 375MA 650 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
IC VIDEO CROSSPOINT SWIT 44PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 GL/W SN datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 663X datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf