Bel Fuse Inc. SRAH-10J1200
SRAH-10J1200 picture photo
Mfg. Part Number
SRAH-10J1200
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10A 2.5V 1.2V SMD
Datasheet Download
SRAH-10J1200.pdf
Availability of SRAH-10J1200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRAH-10J1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of SRAH-10J1200
Internal Part NumberEIS-SRAH-10J1200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesxRAH-10J
PackagingTube
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.25V
Voltage - Input (Max)2.75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7-SMD Module
Size / Dimension0.78" L x 0.70" W x 0.32" H (19.8mm x 17.8mm x 8.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRAH-10J1200
Related LinksSRAH-1, SRAH-10J1200 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SRAH-10J1200 Details Description
Related parts for SRAH-10J1200
SHOULDER SCREW HEX 8-32 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
HYBRID PLUG HSG 12P NATURAL datasheet.pdf
LED MINI PANEL IND AMB 8V 14"LD datasheet.pdf
RES 920 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 389K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
101-LOK TRIO TEK MALE VERTICAL datasheet.pdf
MICRO 31 M 72" RBW datasheet.pdf
MICRO 37C P 18" WHT JACKS NI datasheet.pdf