JAE Electronics SRCB2A16-14P
SRCB2A16-14P picture photo
Mfg. Part Number
SRCB2A16-14P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS W/PIN
Datasheet Download
SRCB2A16-14P.pdf
Availability of SRCB2A16-14P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRCB2A16-14P Order Process
Ship out your order
Specifications of SRCB2A16-14P
Internal Part NumberEIS-SRCB2A16-14P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple devices Apr/2013
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSRCB
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert16-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRCB2A16-14P
Related LinksSRCB2A, SRCB2A16-14P Datasheet, JAE Electronics Distributor
SRCB2A16-14P Details Description
Related parts for SRCB2A16-14P
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR NON-INVERT SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 40K OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 40V SNT-4A datasheet.pdf