Bourns Inc. SRF0703-221M
SRF0703-221M picture photo
Mfg. Part Number
SRF0703-221M
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 220UH SMD
Datasheet Download
SRF0703-221M.pdf
Availability of SRF0703-221M
QUANTITY
SRF0703-221M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF0703-221M
Internal Part NumberEIS-SRF0703-221M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRF0703 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSRF0703
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series880µH
Inductance - Connected In Parallel220µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel520mA
Current Rating - Series260mA
Current Saturation - Parallel530mA
Current Saturation - Series270mA
DC Resistance (DCR) - Parallel1.48 Ohm Max
DC Resistance (DCR) - Series5.5 Ohm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height0.142" (3.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF0703-221M
Related LinksSRF070, SRF0703-221M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF0703-221M Details Description
Related parts for SRF0703-221M
IC TEMPERATURE SENSOR SOD70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.390" (9.91mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
SOCKET JUNCTION MODULES datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf