Bourns Inc. SRF1260A-2R2Y
SRF1260A-2R2Y picture photo
Mfg. Part Number
SRF1260A-2R2Y
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.2UH SMD
Datasheet Download
SRF1260A-2R2Y.pdf
Availability of SRF1260A-2R2Y
QUANTITY
SRF1260A-2R2Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF1260A-2R2Y
Internal Part NumberEIS-SRF1260A-2R2Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRF1260A
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series8.8µH
Inductance - Connected In Parallel2.2µH
Tolerance±30%
Current Rating - Parallel10.9A
Current Rating - Series5.46A
Current Saturation - Parallel15A
Current Saturation - Series7.5A
DC Resistance (DCR) - Parallel8.5 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series33.3 mOhm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.244" (6.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF1260A-2R2Y
Related LinksSRF126, SRF1260A-2R2Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF1260A-2R2Y Details Description
Related parts for SRF1260A-2R2Y
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LINEAR 16-MLF datasheet.pdf
CONN HEADER SPRING 37POS SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 1A 240VAC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6V 2917 datasheet.pdf