Bourns Inc. SRF1280-102M
SRF1280-102M picture photo
Mfg. Part Number
SRF1280-102M
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 1MH SMD
Datasheet Download
SRF1280-102M.pdf
Availability of SRF1280-102M
QUANTITY
SRF1280-102M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF1280-102M
Internal Part NumberEIS-SRF1280-102M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRF1280 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSRF1260,1280 Series Epoxy Oct/2012
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSRF1280
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series4mH
Inductance - Connected In Parallel1mH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel610mA
Current Rating - Series307mA
Current Saturation - Parallel1.14A
Current Saturation - Series571mA
DC Resistance (DCR) - Parallel1.992 Ohm Max
DC Resistance (DCR) - Series7.202 Ohm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF1280-102M
Related LinksSRF128, SRF1280-102M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF1280-102M Details Description
Related parts for SRF1280-102M
IC DALLASTAT NV 100KOHM 8-USOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
IC SW QUAD ANLG SPST CMOS 14-DIP datasheet.pdf
SOCKET W/SCREW FOR DINRAIL datasheet.pdf
FEED datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 3.23K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf