Bourns Inc. SRF1280-1R5Y
SRF1280-1R5Y picture photo
Mfg. Part Number
SRF1280-1R5Y
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.5UH SMD
Datasheet Download
SRF1280-1R5Y.pdf
Availability of SRF1280-1R5Y
QUANTITY
SRF1280-1R5Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF1280-1R5Y
Internal Part NumberEIS-SRF1280-1R5Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRF1280 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSRF1260, 1280 Series Tolerance Jan 2011
SRF1260,1280 Series Epoxy Oct/2012
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSRF1280
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series6µH
Inductance - Connected In Parallel1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating - Parallel13.5A
Current Rating - Series6.77A
Current Saturation - Parallel31.1A
Current Saturation - Series15.6A
DC Resistance (DCR) - Parallel7.6 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series30.6 mOhm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF1280-1R5Y
Related LinksSRF128, SRF1280-1R5Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF1280-1R5Y Details Description
Related parts for SRF1280-1R5Y
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
BOX PLSTC TRN CLR 4.34"LX3.24"W datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TIP REPLACEMENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CONNECTPORT X4H ZB CELL EU PWR datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf