Bourns Inc. SRF1280A-151M
SRF1280A-151M picture photo
Mfg. Part Number
SRF1280A-151M
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD
Datasheet Download
SRF1280A-151M.pdf
Availability of SRF1280A-151M
QUANTITY
SRF1280A-151M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF1280A-151M
Internal Part NumberEIS-SRF1280A-151M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRF1280A
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series600µH
Inductance - Connected In Parallel150µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.59A
Current Rating - Series796mA
Current Saturation - Parallel3.01A
Current Saturation - Series1.51A
DC Resistance (DCR) - Parallel261 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series1.013 Ohm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF1280A-151M
Related LinksSRF128, SRF1280A-151M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF1280A-151M Details Description
Related parts for SRF1280A-151M
MOSFET N-CH 30V 11A SO8FL datasheet.pdf
IC SYNCFIFO 512X36 15NS 120-TQFP datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
THERMOSTAT 90 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf