Bourns Inc. SRF1280A-6R8Y
SRF1280A-6R8Y picture photo
Mfg. Part Number
SRF1280A-6R8Y
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH SMD
Datasheet Download
SRF1280A-6R8Y.pdf
Availability of SRF1280A-6R8Y
QUANTITY
SRF1280A-6R8Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF1280A-6R8Y
Internal Part NumberEIS-SRF1280A-6R8Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRF1280A
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series27.2µH
Inductance - Connected In Parallel6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating - Parallel7.34A
Current Rating - Series3.67A
Current Saturation - Parallel13.3A
Current Saturation - Series6.67A
DC Resistance (DCR) - Parallel18.3 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series65.6 mOhm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF1280A-6R8Y
Related LinksSRF128, SRF1280A-6R8Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF1280A-6R8Y Details Description
Related parts for SRF1280A-6R8Y
RES SMD 42.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
IC TXRX FIELDBUS MAU 44LQFP datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 5MHZ M2J datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA TO92-3 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
GUIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf