Bourns Inc. SRF2012-901Y
SRF2012-901Y picture photo
Mfg. Part Number
SRF2012-901Y
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
INDUCTOR COMMON MODE 900 OHM 25%
Datasheet Download
SRF2012-901Y.pdf
Availability of SRF2012-901Y
QUANTITY
SRF2012-901Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF2012-901Y
Internal Part NumberEIS-SRF2012-901Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRF2012 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesSRF2012
PackagingTape & Reel (TR)
Filter TypeData, Signal Line
Number of Lines2
Inductance-
Current80mA
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Impedance900 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.081" L x 0.049" W (2.05mm x 1.25mm)
Height (Max)0.057" (1.45mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF2012-901Y
Related LinksSRF201, SRF2012-901Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF2012-901Y Details Description
Related parts for SRF2012-901Y
IDC CABLE - MSD20K/MC20G/MCE20K datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO220AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RECSTRSD ECE080 PSA datasheet.pdf
Connector Header 25 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED ASSY RA 1.8MM 4X1 YLW DIFF datasheet.pdf