Bourns Inc. SRN1060-330M
SRN1060-330M picture photo
Mfg. Part Number
SRN1060-330M
Brief Description
FIXED IND 33UH 3.15A 72 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN1060-330M.pdf
Availability of SRN1060-330M
QUANTITY
SRN1060-330M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN1060-330M
Internal Part NumberEIS-SRN1060-330M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
PCN PackagingSRN1060 Series Oct/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN1060
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating3.15A
Current - Saturation2.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)72 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.386" W (10.00mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN1060-330M
Related LinksSRN106, SRN1060-330M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN1060-330M Details Description
Related parts for SRN1060-330M
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf