Bourns Inc. SRN2510-2R2M
SRN2510-2R2M picture photo
Mfg. Part Number
SRN2510-2R2M
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.5A 1.5 OHM SMD
Datasheet Download
SRN2510-2R2M.pdf
Availability of SRN2510-2R2M
QUANTITY
SRN2510-2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN2510-2R2M
Internal Part NumberEIS-SRN2510-2R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRN Series Semi-Shielded Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN2510
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation1.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)169 mOhm Max
Q @ Freq11 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN2510-2R2M
Related LinksSRN251, SRN2510-2R2M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN2510-2R2M Details Description
Related parts for SRN2510-2R2M
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf