Bourns Inc. SRN3010-3R3M
SRN3010-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
SRN3010-3R3M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.8A 156 MOHM
Datasheet Download
SRN3010-3R3M.pdf
Availability of SRN3010-3R3M
QUANTITY
SRN3010-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN3010-3R3M
Internal Part NumberEIS-SRN3010-3R3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN3010
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.05A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)156 mOhm Max
Q @ Freq7 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN3010-3R3M
Related LinksSRN301, SRN3010-3R3M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN3010-3R3M Details Description
Related parts for SRN3010-3R3M
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 500K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
BEAD FERRITE ARRAY 120 OHM 3216 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 768 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 1608 datasheet.pdf