Bourns Inc. SRN3010-6R8M
SRN3010-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
SRN3010-6R8M
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.3A 312 MOHM
Datasheet Download
SRN3010-6R8M.pdf
Availability of SRN3010-6R8M
QUANTITY
SRN3010-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN3010-6R8M
Internal Part NumberEIS-SRN3010-6R8M
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN3010
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation700mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)312 mOhm Max
Q @ Freq7 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN3010-6R8M
Related LinksSRN301, SRN3010-6R8M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN3010-6R8M Details Description
Related parts for SRN3010-6R8M
IC VREF SERIES 5V SC70 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X2MM datasheet.pdf
DC/DC CONV 5.2KV ISO SIP7 TH 2W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK REST MNT 6MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER ADH datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HIGH TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf