Bourns Inc. SRN3015-101M
SRN3015-101M picture photo
Mfg. Part Number
SRN3015-101M
Brief Description
FIXED IND 100UH 290MA 2.92 OHM
Datasheet Download
SRN3015-101M.pdf
Availability of SRN3015-101M
QUANTITY
SRN3015-101M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN3015-101M
Internal Part NumberEIS-SRN3015-101M
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating290mA
Current - Saturation270mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.92 Ohm Max
Q @ Freq27 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN3015-101M
Related LinksSRN301, SRN3015-101M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN3015-101M Details Description
Related parts for SRN3015-101M
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
IC DUAL PWR SUPPLY MONITOR 8MSOP datasheet.pdf
HDC VB datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 42A ISPLUS220 datasheet.pdf
WORK LIGHT KIT datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 11POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf