Bourns Inc. SRN3015-101M
SRN3015-101M picture photo
Mfg. Part Number
SRN3015-101M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 290MA 2.92 OHM
Datasheet Download
SRN3015-101M.pdf
Availability of SRN3015-101M
QUANTITY
SRN3015-101M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN3015-101M
Internal Part NumberEIS-SRN3015-101M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSRN Series: Semi-Shielded Inductors
RoHS InformationSRN3015 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN3015
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating290mA
Current - Saturation270mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.92 Ohm Max
Q @ Freq27 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN3015-101M
Related LinksSRN301, SRN3015-101M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN3015-101M Details Description
Related parts for SRN3015-101M
RES 205 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PT USE W/SFP+ CAGE 30AU SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IDC 18AWG .156 datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 900BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.05 OHM 1% 30W datasheet.pdf