Bourns Inc. SRN3015-330M
SRN3015-330M picture photo
Mfg. Part Number
SRN3015-330M
Brief Description
FIXED IND 33UH 500MA 959 MOHM
Datasheet Download
SRN3015-330M.pdf
Availability of SRN3015-330M
QUANTITY
SRN3015-330M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN3015-330M
Internal Part NumberEIS-SRN3015-330M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSRN Series: Semi-Shielded Inductors
RoHS InformationSRN3015 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN3015
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation460mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)959 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN3015-330M
Related LinksSRN301, SRN3015-330M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN3015-330M Details Description
Related parts for SRN3015-330M
SENSOR REFL LONG H TYPE W/OSC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 9C4 MIX datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
LED LUXEON SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE PIN datasheet.pdf