Bourns Inc. SRN4012-R47M
SRN4012-R47M picture photo
Mfg. Part Number
SRN4012-R47M
Brief Description
FIXED IND 470NH 3.2A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN4012-R47M.pdf
Availability of SRN4012-R47M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRN4012-R47M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN4012-R47M
Internal Part NumberEIS-SRN4012-R47M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRN Series Semi-Shielded Power Inductors
PCN Obsolescence/ EOLSNR4012 Series Jan/2015
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN4012
Material - CoreFerrite
Inductance470nH
Tolerance±20%
Current Rating3.2A
Current - Saturation4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN4012-R47M
Related LinksSRN401, SRN4012-R47M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN4012-R47M Details Description
Related parts for SRN4012-R47M
MOSFET N-CH 55V 5A SOT223 datasheet.pdf
PHOTOINTER OPIC SLOT 5MM W/CONN datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 140MA 7.5 OHM datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
BRACKET 3.5" 2U FOR 19" RACK datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 46POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf