Bourns Inc. SRN4018-1R0Y
SRN4018-1R0Y picture photo
Mfg. Part Number
SRN4018-1R0Y
Brief Description
FIXED IND 1UH 3.7A 23 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN4018-1R0Y.pdf
Availability of SRN4018-1R0Y
QUANTITY
SRN4018-1R0Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN4018-1R0Y
Internal Part NumberEIS-SRN4018-1R0Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModel SRN4018/4026 Carriet Tape Chg Sept/2015
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN4018
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating3.7A
Current - Saturation4.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)23 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN4018-1R0Y
Related LinksSRN401, SRN4018-1R0Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN4018-1R0Y Details Description
Related parts for SRN4018-1R0Y
FIXED IND 12UH 1A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES 10.5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
METAL 1 DEEP OUTLET BOX 4.92 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 37C S 20" RBW NI datasheet.pdf
CONN 6POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf