Bourns Inc. SRN4018-1R2Y
SRN4018-1R2Y picture photo
Mfg. Part Number
SRN4018-1R2Y
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 3.5A 25 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN4018-1R2Y.pdf
Availability of SRN4018-1R2Y
QUANTITY
SRN4018-1R2Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN4018-1R2Y
Internal Part NumberEIS-SRN4018-1R2Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModel SRN4018/4026 Carriet Tape Chg Sept/2015
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN4018
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±30%
Current Rating3.5A
Current - Saturation4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)25 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN4018-1R2Y
Related LinksSRN401, SRN4018-1R2Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN4018-1R2Y Details Description
Related parts for SRN4018-1R2Y
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 8KSPS 8CH 64TQFP datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf