Bourns Inc. SRN4026-680M
SRN4026-680M picture photo
Mfg. Part Number
SRN4026-680M
Brief Description
FIXED IND 68UH 350MA 852 MOHM
Datasheet Download
SRN4026-680M.pdf
Availability of SRN4026-680M
QUANTITY
SRN4026-680M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN4026-680M
Internal Part NumberEIS-SRN4026-680M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRN Series Semi-Shielded Power Inductors
PCN Design/SpecificationModel SRN4018/4026 Carriet Tape Chg Sept/2015
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN4026
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating350mA
Current - Saturation350mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)852 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN4026-680M
Related LinksSRN402, SRN4026-680M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN4026-680M Details Description
Related parts for SRN4026-680M
POT 500K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
LED 7-SEG 2.25 SNGL S-RED CC DIR datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 12W datasheet.pdf
3682 0000 02 datasheet.pdf
THERMAL REED SWITCH 80C 100V BRE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf