Bourns Inc. SRN5020-1R0Y
SRN5020-1R0Y picture photo
Mfg. Part Number
SRN5020-1R0Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 3.6A 25 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN5020-1R0Y.pdf
Availability of SRN5020-1R0Y
QUANTITY
SRN5020-1R0Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN5020-1R0Y
Internal Part NumberEIS-SRN5020-1R0Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN5020
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating3.6A
Current - Saturation4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)25 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant85MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN5020-1R0Y
Related LinksSRN502, SRN5020-1R0Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN5020-1R0Y Details Description
Related parts for SRN5020-1R0Y
CONN HEADER 60POS 5MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING 57POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V 15KVESD 16-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 5WIDE RA SMD datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf