Bourns Inc. SRN5020-220M
SRN5020-220M picture photo
Mfg. Part Number
SRN5020-220M
Brief Description
FIXED IND 22UH 1A 312 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN5020-220M.pdf
Availability of SRN5020-220M
QUANTITY
SRN5020-220M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN5020-220M
Internal Part NumberEIS-SRN5020-220M
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN5020
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)312 mOhm Max
Q @ Freq11 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN5020-220M
Related LinksSRN502, SRN5020-220M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN5020-220M Details Description
Related parts for SRN5020-220M
IC REG LDO ADJ 1A 10UMAX datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 30PSI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CA 62.5 OFNR MT-RJ TO SC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 10MINISO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf