Bourns Inc. SRN5020-330M
SRN5020-330M picture photo
Mfg. Part Number
SRN5020-330M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 900MA 516 MOHM
Datasheet Download
SRN5020-330M.pdf
Availability of SRN5020-330M
QUANTITY
SRN5020-330M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN5020-330M
Internal Part NumberEIS-SRN5020-330M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN5020
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)516 mOhm Max
Q @ Freq11 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN5020-330M
Related LinksSRN502, SRN5020-330M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN5020-330M Details Description
Related parts for SRN5020-330M
IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf