Bourns Inc. SRN6045-100M
SRN6045-100M picture photo
Mfg. Part Number
SRN6045-100M
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.5A 58.6 MOHM
Datasheet Download
SRN6045-100M.pdf
Availability of SRN6045-100M
QUANTITY
SRN6045-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN6045-100M
Internal Part NumberEIS-SRN6045-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSRN Series: Semi-Shielded Inductors
RoHS InformationSRN6045 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN6045
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.5A
Current - Saturation3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)58.6 mOhm Max
Q @ Freq17 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN6045-100M
Related LinksSRN604, SRN6045-100M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN6045-100M Details Description
Related parts for SRN6045-100M
HEAT SINK 19MM X 19MM X 7.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 200VAC WIRE datasheet.pdf
RES 0.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 9V 100MA OUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BCP-508F-11 BK datasheet.pdf
JT 42C 42#22 SKT RECP datasheet.pdf
47UF 400V 16X25MM 105C 4000H datasheet.pdf