Bourns Inc. SRN6045-100M
SRN6045-100M picture photo
Mfg. Part Number
SRN6045-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.5A 58.6 MOHM
Datasheet Download
SRN6045-100M.pdf
Availability of SRN6045-100M
QUANTITY
SRN6045-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN6045-100M
Internal Part NumberEIS-SRN6045-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSRN Series: Semi-Shielded Inductors
RoHS InformationSRN6045 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN6045
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.5A
Current - Saturation3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)58.6 mOhm Max
Q @ Freq17 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN6045-100M
Related LinksSRN604, SRN6045-100M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN6045-100M Details Description
Related parts for SRN6045-100M
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf