Vishay Semiconductor/Diodes Division SRP100K-E3/54
SRP100K-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SRP100K-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL
Datasheet Download
SRP100K-E3/54.pdf
Availability of SRP100K-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRP100K-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP100K-E3/54
Internal Part NumberEIS-SRP100K-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-017-2013-Rev-0 09/Dec/2013
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F12pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP100K-E3/54
Related LinksSRP100, SRP100K-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SRP100K-E3/54 Details Description
Related parts for SRP100K-E3/54
TERM SOLDER TURRET .186" .145"L datasheet.pdf
IC OPAMP GP 540KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HIGH CURR 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT WALL datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
RES 0.294 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf