Bourns Inc. SRP1204-1R8M
SRP1204-1R8M picture photo
Mfg. Part Number
SRP1204-1R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 10A 6 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP1204-1R8M.pdf
Availability of SRP1204-1R8M
QUANTITY
SRP1204-1R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP1204-1R8M
Internal Part NumberEIS-SRP1204-1R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRP1204 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP1204
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating10A
Current - Saturation11A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP1204-1R8M
Related LinksSRP120, SRP1204-1R8M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP1204-1R8M Details Description
Related parts for SRP1204-1R8M
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 6V datasheet.pdf
IC DECODER 3-TO-8 LINE 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 82.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC USB/AC BATT CHRGR W/PPM 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 0.665 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SW SIDE ROTARY WIRELESS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf