Bourns Inc. SRP1206-2R8Y
SRP1206-2R8Y picture photo
Mfg. Part Number
SRP1206-2R8Y
Brief Description
FIXED IND 2.8UH 15A 7 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP1206-2R8Y.pdf
Availability of SRP1206-2R8Y
QUANTITY
SRP1206-2R8Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP1206-2R8Y
Internal Part NumberEIS-SRP1206-2R8Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRP1206 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP1206
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.8µH
Tolerance±25%
Current Rating15A
Current - Saturation13A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP1206-2R8Y
Related LinksSRP120, SRP1206-2R8Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP1206-2R8Y Details Description
Related parts for SRP1206-2R8Y
CONN RCPT 70POS DL .100 CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 49DSBGA datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 176MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf