TE Connectivity Raychem Circuit Protection SRP120SSF
SRP120SSF picture photo
Mfg. Part Number
SRP120SSF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 1.2A STRAP
Datasheet Download
SRP120SSF.pdf
Availability of SRP120SSF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRP120SSF Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP120SSF
Internal Part NumberEIS-SRP120SSF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max15V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.2A
Current - Trip (It)2.7A
R Min/Max0.085 ~ 0.160 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP120SSF
Related LinksSRP1, SRP120SSF Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
SRP120SSF Details Description
Related parts for SRP120SSF
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HEADR 70POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 12-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BIT HEX 1/8" 1.14" 2/PK datasheet.pdf