Bourns Inc. SRP1235-8R2M
SRP1235-8R2M picture photo
Mfg. Part Number
SRP1235-8R2M
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 8.5A 28 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP1235-8R2M.pdf
Availability of SRP1235-8R2M
QUANTITY
SRP1235-8R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP1235-8R2M
Internal Part NumberEIS-SRP1235-8R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRP1235 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP1235
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating8.5A
Current - Saturation12A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)28 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)0.146" (3.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP1235-8R2M
Related LinksSRP123, SRP1235-8R2M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP1235-8R2M Details Description
Related parts for SRP1235-8R2M
IC D/A CONV 16BIT MULTPLYNG 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS .100" DL GOLD datasheet.pdf