| Internal Part Number | EIS-SRP1770TA-1R0M | |
| Standard Package | 300 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q200, SRP1770TA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Carbonyl Powder | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 52A | |
| Current - Saturation | 60A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 100kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 35MHz | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.666" L x 0.666" W (16.90mm x 16.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SRP1770TA-1R0M | |
| Related Links | SRP1770, SRP1770TA-1R0M Datasheet, Bourns Inc. Distributor | |
 | 87227-8 | CONN HEADER VERT .100 16POS 15AU | datasheet.pdf | |