Vishay Semiconductor/Diodes Division SRP300C-E3/73
SRP300C-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SRP300C-E3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 150V 3A DO201AD
Datasheet Download
SRP300C-E3/73.pdf
Availability of SRP300C-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRP300C-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP300C-E3/73
Internal Part NumberEIS-SRP300C-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-017-2013-Rev-0 09/Dec/2013
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F28pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP300C-E3/73
Related LinksSRP300, SRP300C-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SRP300C-E3/73 Details Description
Related parts for SRP300C-E3/73
RACKMOUNT INTERNAL CHASSIS datasheet.pdf
DISPLAY OLED 96X64 1.2" ORANGE datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 5A TO220AB datasheet.pdf
FLA-STE-CONTACT2,8X0,8 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 420MA 1.25 OHM datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 25POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 1.3A 1.14 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.002UF RADIAL datasheet.pdf