Bourns Inc. SRP4012TA-2R2M
SRP4012TA-2R2M picture photo
Mfg. Part Number
SRP4012TA-2R2M
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 2.8A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP4012TA-2R2M.pdf
Availability of SRP4012TA-2R2M
QUANTITY
SRP4012TA-2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP4012TA-2R2M
Internal Part NumberEIS-SRP4012TA-2R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRP4012TA and SRP4020TA SMD High-Current Inductor Series
SRP Series for Automotive Applications
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRP4012TA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCarbonyl Powder
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation3.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant58MHz
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package2-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP4012TA-2R2M
Related LinksSRP4012, SRP4012TA-2R2M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP4012TA-2R2M Details Description
Related parts for SRP4012TA-2R2M
TOOL CRIMPER LUCENT SC FIB OPTIC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MPC5554 datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 78MM datasheet.pdf