Bourns Inc. SRP5030T-1R5M
SRP5030T-1R5M picture photo
Mfg. Part Number
SRP5030T-1R5M
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 6A 25 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP5030T-1R5M.pdf
Availability of SRP5030T-1R5M
QUANTITY
SRP5030T-1R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP5030T-1R5M
Internal Part NumberEIS-SRP5030T-1R5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP5030T
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating6A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)25 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP5030T-1R5M
Related LinksSRP503, SRP5030T-1R5M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP5030T-1R5M Details Description
Related parts for SRP5030T-1R5M
RELAY GENERAL PURPOSE 4PST 4A 9V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO 32768X36 10NS 120QFP datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3.5W 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
1.5 CABLE HOLDER 5CKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf