Bourns Inc. SRP5030T-1R5M
SRP5030T-1R5M picture photo
Mfg. Part Number
SRP5030T-1R5M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 6A 25 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP5030T-1R5M.pdf
Availability of SRP5030T-1R5M
QUANTITY
SRP5030T-1R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP5030T-1R5M
Internal Part NumberEIS-SRP5030T-1R5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP5030T
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating6A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)25 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP5030T-1R5M
Related LinksSRP503, SRP5030T-1R5M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP5030T-1R5M Details Description
Related parts for SRP5030T-1R5M
JUMPER-H1503TR/A2015A/H1501TR 8" datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 100KSPS 24-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
OSC SO 300.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR 19078-0136 datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
TRIAC 400V 3A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH SP3T ASSYMETRICAL 8DFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf