Bourns Inc. SRP6540-220M
SRP6540-220M picture photo
Mfg. Part Number
SRP6540-220M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 2.5A 133 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP6540-220M.pdf
Availability of SRP6540-220M
QUANTITY
SRP6540-220M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP6540-220M
Internal Part NumberEIS-SRP6540-220M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP6540
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating2.5A
Current - Saturation2.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)133 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP6540-220M
Related LinksSRP654, SRP6540-220M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP6540-220M Details Description
Related parts for SRP6540-220M
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DUAL .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
CA 62.5/125UM ZIP FSD/FSD 3M1 datasheet.pdf
RES 16K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TDM SWITCH 512CH 160LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf