Bourns Inc. SRP6540-5R6M
SRP6540-5R6M picture photo
Mfg. Part Number
SRP6540-5R6M
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 5.5A 38 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP6540-5R6M.pdf
Availability of SRP6540-5R6M
QUANTITY
SRP6540-5R6M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP6540-5R6M
Internal Part NumberEIS-SRP6540-5R6M
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating5.5A
Current - Saturation6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)38 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP6540-5R6M
Related LinksSRP654, SRP6540-5R6M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP6540-5R6M Details Description
Related parts for SRP6540-5R6M
RELAY SSR 50A 480VAC DC datasheet.pdf
POS 24VAC/24VDC 2.5A datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf