Bourns Inc. SRP6540-8R2M
SRP6540-8R2M picture photo
Mfg. Part Number
SRP6540-8R2M
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 4.5A 50.5 MOHM
Datasheet Download
SRP6540-8R2M.pdf
Availability of SRP6540-8R2M
QUANTITY
SRP6540-8R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP6540-8R2M
Internal Part NumberEIS-SRP6540-8R2M
Material - CorePowdered Iron
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating4.5A
Current - Saturation5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)50.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP6540-8R2M
Related LinksSRP654, SRP6540-8R2M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP6540-8R2M Details Description
Related parts for SRP6540-8R2M
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
EMITTER IR VIS MULTI-M 30MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 2.36"L X 1.38"W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.69"L X 7.69"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1.295A 75 MOHM datasheet.pdf