Bourns Inc. SRP7030-3R3M
SRP7030-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
SRP7030-3R3M
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP7030-3R3M.pdf
Availability of SRP7030-3R3M
QUANTITY
SRP7030-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP7030-3R3M
Internal Part NumberEIS-SRP7030-3R3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRP7030 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP7030
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating6A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP7030-3R3M
Related LinksSRP703, SRP7030-3R3M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP7030-3R3M Details Description
Related parts for SRP7030-3R3M
IC 6MHZ Z8500 SCC 40-DIP datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND TWIST-PAIR 200' datasheet.pdf
TAPE HI-TEMP TISSUE 3/4"X 60YD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FUSE 50A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
RES 257 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 47POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 16TDFN datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf