Bourns Inc. SRR0603-470YL
SRR0603-470YL picture photo
Mfg. Part Number
SRR0603-470YL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 500MA 550 MOHM
Datasheet Download
SRR0603-470YL.pdf
Availability of SRR0603-470YL
QUANTITY
SRR0603-470YL Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0603-470YL
Internal Part NumberEIS-SRR0603-470YL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR0603 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±15%
Current Rating500mA
Current - Saturation730mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.130" (3.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0603-470YL
Related LinksSRR060, SRR0603-470YL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0603-470YL Details Description
Related parts for SRR0603-470YL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 8POS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 7VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 16PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V JB 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 13A 125V datasheet.pdf
DAC 6X2 16 GA. F/BACK MO datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 31C S 10" YEL JACKP NI datasheet.pdf