Bourns Inc. SRR0603-471K
SRR0603-471K picture photo
Mfg. Part Number
SRR0603-471K
Brief Description
FIXED IND 470UH 150MA 6.7 OHM
Datasheet Download
SRR0603-471K.pdf
Availability of SRR0603-471K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRR0603-471K Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0603-471K
Internal Part NumberEIS-SRR0603-471K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR0603
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating150mA
Current - Saturation190mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.7 Ohm Max
Q @ Freq17 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0603-471K
Related LinksSRR060, SRR0603-471K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0603-471K Details Description
Related parts for SRR0603-471K
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CORD REEL 50' #12/4 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONTROL PROC 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN 20POS RCPT W/BOSSES datasheet.pdf