Bourns Inc. SRR0604-101KL
SRR0604-101KL picture photo
Mfg. Part Number
SRR0604-101KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 400MA 650 MOHM
Datasheet Download
SRR0604-101KL.pdf
Availability of SRR0604-101KL
QUANTITY
SRR0604-101KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0604-101KL
Internal Part NumberEIS-SRR0604-101KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR0604 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR0604
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation570mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0604-101KL
Related LinksSRR060, SRR0604-101KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0604-101KL Details Description
Related parts for SRR0604-101KL
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DIGITAL POT 10K 64TP 16SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.35A SYNC 5USMD datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 2A TSM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf