Bourns Inc. SRR0735A-100M
SRR0735A-100M picture photo
Mfg. Part Number
SRR0735A-100M
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.1A 72 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR0735A-100M.pdf
Availability of SRR0735A-100M
QUANTITY
SRR0735A-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0735A-100M
Internal Part NumberEIS-SRR0735A-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRR0735A
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.1A
Current - Saturation1.85A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)72 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.146" (3.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0735A-100M
Related LinksSRR073, SRR0735A-100M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0735A-100M Details Description
Related parts for SRR0735A-100M
IC REGISTERED TRANSCVR 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 240VAC datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, 180S ADJ, 12VAC/ datasheet.pdf