Bourns Inc. SRR0745A-181M
SRR0745A-181M picture photo
Mfg. Part Number
SRR0745A-181M
Brief Description
FIXED IND 180UH 460MA 820 MOHM
Datasheet Download
SRR0745A-181M.pdf
Availability of SRR0745A-181M
QUANTITY
SRR0745A-181M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0745A-181M
Internal Part NumberEIS-SRR0745A-181M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRR0745A
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating460mA
Current - Saturation540mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)820 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0745A-181M
Related LinksSRR074, SRR0745A-181M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0745A-181M Details Description
Related parts for SRR0745A-181M
IDC CABLE - MKR20K/MC20G/MCG20K datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
36 WAY REC HSG ASSY RED 60P P datasheet.pdf
RES 562 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XRP6141 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf