Bourns Inc. SRR0805-151K
SRR0805-151K picture photo
Mfg. Part Number
SRR0805-151K
Brief Description
FIXED IND 150UH 400MA 900 MOHM
Datasheet Download
SRR0805-151K.pdf
Availability of SRR0805-151K
QUANTITY
SRR0805-151K Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0805-151K
Internal Part NumberEIS-SRR0805-151K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR0805 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR0805
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation640mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq39 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0805-151K
Related LinksSRR080, SRR0805-151K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0805-151K Details Description
Related parts for SRR0805-151K
IC LINE RCVR QUINT DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR POWERSO36 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.01% 0.3W 2010 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 4A SOD64 datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf