Bourns Inc. SRR0805-221K
SRR0805-221K picture photo
Mfg. Part Number
SRR0805-221K
Brief Description
FIXED IND 220UH 300MA 1.18 OHM
Datasheet Download
SRR0805-221K.pdf
Availability of SRR0805-221K
QUANTITY
SRR0805-221K Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0805-221K
Internal Part NumberEIS-SRR0805-221K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR0805 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR0805
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation550mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.18 Ohm Max
Q @ Freq38 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0805-221K
Related LinksSRR080, SRR0805-221K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0805-221K Details Description
Related parts for SRR0805-221K
IC PWR MANAGEMENT SYSTEM 20-QFN datasheet.pdf
CLIP MAXIGRAB FLEXIBLE D-I-Y RED datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 420MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
38999 QUAD 8 SKT CRIMP CON datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB FP datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf