Bourns Inc. SRR0906-562YL
SRR0906-562YL picture photo
Mfg. Part Number
SRR0906-562YL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6MH 90MA 21 OHM SMD
Datasheet Download
SRR0906-562YL.pdf
Availability of SRR0906-562YL
QUANTITY
SRR0906-562YL Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0906-562YL
Internal Part NumberEIS-SRR0906-562YL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR0906 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR0906
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6mH
Tolerance±15%
Current Rating90mA
Current - Saturation110mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)21 Ohm Max
Q @ Freq100 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant900kHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0906-562YL
Related LinksSRR090, SRR0906-562YL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0906-562YL Details Description
Related parts for SRR0906-562YL
POT 10K OHM 10MM 343 DEGREE SMD datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAPIN MED 12A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
LED PRISM BI-LVL GRN HE RED SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 28NH 4A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf