Bourns Inc. SRR0908-220ML
SRR0908-220ML picture photo
Mfg. Part Number
SRR0908-220ML
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.9A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR0908-220ML.pdf
Availability of SRR0908-220ML
QUANTITY
SRR0908-220ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0908-220ML
Internal Part NumberEIS-SRR0908-220ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR0908 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR0908
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation3.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0908-220ML
Related LinksSRR090, SRR0908-220ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0908-220ML Details Description
Related parts for SRR0908-220ML
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC SGL CH CODEC LP LV 30-TSSOP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 94K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 8SOIC datasheet.pdf