Bourns Inc. SRR0908-390ML
SRR0908-390ML picture photo
Mfg. Part Number
SRR0908-390ML
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.5A 135 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR0908-390ML.pdf
Availability of SRR0908-390ML
QUANTITY
SRR0908-390ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0908-390ML
Internal Part NumberEIS-SRR0908-390ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR0908 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR0908
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation2.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)135 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0908-390ML
Related LinksSRR090, SRR0908-390ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0908-390ML Details Description
Related parts for SRR0908-390ML
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2"-48" BLACK datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC .600A datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1W DO204AL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
.110 T SPLICE ANVIL datasheet.pdf
PWREDGE VERT CARD datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf